

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 2.475 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 7.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 7.5 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Analog, Digital, Single |
| Max Input Voltage | 2.525 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1.5 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
Stock: 2371
Distributors
pcbx
Unit Price$5.34974
Ext.Price$5.34974
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.34974 | $5.34974 |
| 10 | $4.15148 | $41.51480 |
| 25 | $3.85203 | $96.30075 |
| 50 | $3.69879 | $184.93950 |
| 100 | $3.55163 | $355.16300 |
| 300 | $3.39840 | $1019.52000 |
| 500 | $3.25178 | $1625.89000 |
| 1000 | $3.11151 | $3111.51000 |
